مصالح جدید ساختمان (کامپوزیتها)

مصالح جدید ساختمان (کامپوزیتها)
بشر امروز وارد دوران جديدي از زندگي خود شده و به همين خاطر نيز نسبت به بسياري از مسائل بااهمیت تر از قبل عمل می‌كند. نگاه جديدانسان ها به حفظ محيط زيست وصرفه جويي درمصرف انرژي، حاصل اين ديدگاه جديداست
شكل جديد بناهاي امروزي كه متناسب با نيازهاي بشرامروزی است، تنها به دليل طراحي آن متفاوت نيست بلكه شكل اجرا و نوع مصالح به كار رفته در بنا نيز در متفاوت بودن بناهاي امروزي تاثير بسياري دارند.
بدون مصالح، محصولي وجود نخواهد داشت.علاوه بر اين مصالح درهر طرحي اصول عقلانی راهم به خوبي احساسات به نمايش می‌گذارند ودربسياري از تخصص هاي تكنيكي فراهم كننده يك معني براي الهام احساسات هستند.
دربناهاي دو دهه گذشته،هم ملاحظات تكنيكي و هم زيبايي شناختي مورد توجه بوده‌اند. دراين ميان پيشرفت هاي جديدمهندسي مواد، خود موجب افزايش امكانات فناورانه شده، وهمانند جنبه زيبايي شناسانهمصالح، به عنوان يك فرصت طراحي قلمداد می‌شود. مصالحنام آشناي بناهاي امروز ما آجر، سنگ، گچ، آهن و فولاد و بتن وشيشه‌انددرحالي كه درطول دهه اخير تاثير عمده مصالح طبيعي به شدت مورد توجه قرار گرفته است. براي مثال تقاضاهاي مربوط به سازه هايچوبي، كورتنین استيل، اكسيداي زد كوبر، روي، آجر كوره اي چند رنگ و انواع جديد بتن نشان دهنده اين موضوع هستند. اما بايد قبول كرد كه اين پيشرفت ها نيز به زوديبه پايان عمر خود نزديك می‌شوند.
پيشرفت هاي جديد، علاقه و اشتياقي روزافزون را به انواع مختلف مصالح و تكنيك هاي جديد، چند منظوره و شگفت آور نشان می‌دهد كه به كمك آنها ايده‌هايي را كه زماني غير ممكن و نامعقول به نظرمی‌رسيد، عملي و قابل درك كرده است. نبايد اين نكته را از خاطر برد كه ايده‌هايي كهدرامر ساخت و ساز يك بنا ارتباط تنگاتنگي با وضعيت اجتماعي و اقتصادي جامعه دارند. علاوه بر اين مطلب جريانات عمده و مهم آينده ما را نيز موضوعاتي همچون توجه به محيط، سلامت عمومي، ارزشمند كردن پول، و روش زندگي آينده تشكيلخواهند داد. درتوضيح بيشتر بايد گفت كه محيط زندگي آينده ما وابسته مسائلي چون كم كردن استفاده ازمصالح، پايداري و چرخه حيات، برگشت پذيري محصولات ومصالح و صرفه جويي درانرژي است. سلامت عمومی‌جامعه را نيز شرايط كاري راحت و ايمن، محيطكار و زندگي پاكيزه و سالم تامين می‌كند. ضمن اينكه صنعتي شدن، انعطاف پذيريدرساخت و ساز، استفاده از محيط شهري به طور منعطف، توسعه كيفي و توليد وساخت سريعتر باعث ارزشمند تر شدن پول خواهد شد و شيوه خانه داري، باز توليد و وجودخانه هاي انعطاف پذيردرشيوه زندگي آينده ما موثر خواهند بود. نگاه جديد به شيوه ساختمان سازي، استفاده ازمصالح جديدي رانيز طلب می‌كند. هر چند ممكن است تكنولوژي ساخت و يا شيوه اجرادراستفادهاز اين مصالح هنوز غريب و نا آشنا باشد اما شناخت اينمصالح جديد و كشف خصوصيات آنها كمك خوبی به ايجاد نياز كردن آنهادرجامعه ما خواهد داد.
شناخت مصالح جدید ساختمان

ورق کامپوزیت آلومینیوم :
کامپوزیت آلومینیومی متشکل از لایه هایی از ورق آلومینیوم در بالا و پائین و مواد پلی اتیلن غیر سمی در مرکز می باشد که ترکیبی از –دارای کیفیت شکل پذیری بالاست این ماده دارای قابلیت پردازش بسیار آسان ، پایداری شیمیایی و عملکرد مکانیکی فوق العاده می باشد و نقطه ضعفی ندارد . بنابراین پانلها چنانچه در معرض گرما و یا سرمای شدید قرار گیرند مسطح باقی می مانند . هردو سطح با درجات پخت متفاوت توسط روش —پوشش داده می شوند .
پانل کامپوزیت آلومینیوم مقاوم در برابر حرارت :
پانل مقاوم در برابر آتش متشکل از لایه هایی از ورق آلومینیومی در پائین و بالا و ماده مرکب غیر ارگانیک کندکننده سرعت سرایت شعله به سایر نقاط و مواد ضد حریق در اندازه نانومتری در مرکز پانل می باشد . عیار این ماده که متشکل از مواد ریز غیر طبیعی و انواع زیادی از مواد با تراکم بالا و اکسیژن است بسیار بالا می باشد . این ماده دارای خاصیت پایداری در برابر شرایط آب و هوایی متغییر و عملکرد فوق العاده است و نه تنها مشکل ضد آتش نبودن ورقهای کامپوزیت آلومینیوم را برطرف میکند بلکه بطور مشخصی عملکرد دینامیکی قسمتهای خم و یا تا شده پانل که ضعیف ترین بخش یک پانل مرکب آلومینیومی می باشد بهبود می بخشد.

ورق کامپوزیت فلزی :
پانل کامپوزیت فلزی زمانی ایجاد می گردد که تعداد زیادی از رولهای آلومینیومی در ابعاد باریکتر به یکدیگر بپیوندند و تشکیل یک پانل آلومینیومی با ضخامت مورد نیاز را بدهند .

موارد مصرف :
۱-نمای خارجی ساختمان
۲-بازسازی نمای ساختمانهای قدیمی و تغییر نمای آنها
۳-دکوراسیون دیواره ی داخلی ، سقفها ، حمام ، آشپزخانه و تراس
۴-دکوراسیون داخی
۵-تابلوهای تبلیغاتی ، سکوی نمایش و لوح ی اطلاع رسانی عمومی
۶-مواد صنعتی و مواد مورد مصرف در ماشین و قایق
۷-دیوارکوب ها و سقف کوب های تونل

ویژگی ها :
پایداری فوق العاده در برابر شرایط مختلف آب و هوائی
پایداری بالا در برابر پوسته شدن رنگ و مسطح بودن پوششها
سبکی و پردازش ساده
خصوصیات ضد آتش بارز
پایداری در برابر جدانشدن ورقه ها از یکدیگر
ساده بودن نگهداری
پایداری در برابر ضربه خوردن

ساندويچ پانل دكوراتيو و خانه های از پیش ساخته

مشخصات آنها
سبکی وزن بالا ۴ کیلوگرم برمترمربع ( ایمنی در برابر زلزله و کاهش بار مرده ساختمان
عایق حرارتی و صوتی مناسب آن
سرعت بالا در اجرای آن
تنوع و زیبایی در طرح و رنگ
دوام و عمر طولانی محصول

کاربردها
ساندویچ پانلهای دکوراتیو به دلیل طرحهای متنوع و مقاومت بالا در رنگ انتخاب مناسبی برای پوشش موارد زیر می باشد :
-نمای ساختمان
-خانه ی پیش ساخته و کانکس
-دکوراسیون داخلی ( دیوار – پارتیشن – سقف کاذب -)
-بازسازی ساختمانهای قدیمی

ساندويچ پانل صنعتي ، کانکس و سردخانه

ساختار
ورق گالوانیزه رنگی به ضخامت ۰٫۴ میلیمتر
فوم از جنس پلی پورتال با دانسیته معادل ۳۰ کیلوگرم بر مترمکعب
ورق گالوانیزه رنگی به ضخامت ۰٫۴ میلیمتر

خصوصیات اصلی :

زیبایی

شکل پذیری بالا

متنوع در رنگ

نگهدارنده اسکلت سازه و پشتیبانی از مقاومت سازه در برابر آسیب

-تحمل بار
-عایق در برابر صدا
سبکی وزن و مقاوم در برابر زلزله
عایق در برابر رطوبت
عایق در برابر سرما و گرما ( جلوگیری از پرت حرارت و برودت )
غیر قابل اشتعال ( دیرسوز )
نصب سریع و آسان
قابل شستشو و بهداشتی

کاربرد
با توجه به ویژگیهای ساندویچ پانلهای صنعتی مانند سبک بودن ، مقاومت در برابر زلزله ، عایق بودن در برابر سرما و گرما و صوت و گرد و غبار و … به بهترین نحوه قابلیت استفاده از موارد را دارا می باشد :
دیوار و سقف کارخانجات صنعتی
ساخت سوله
ساخت انواع سردخانه
کانکس های ثابت و متحرک
ساختن انبار و سیلو
ساختن کانتینرهای حمل و نقل
سقفهای آلاچیق
با تشکرمهدی کیائی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © 2017, All Rights Reserved | Designed by Alireza